Kendini Tanı

En zor şeydir insanın kendini tanıması kendine dürüst olması kendine söyleyemediklerini söylemesi kendini anlaması diğerlerini eleştirmek kolaydır konu kendimize geldiğinde ise kendimizde neyi sevdiğimizi neyi sevmediğimizi bizi neyin mutlu ettiğini kısacası kim olduğumuzu kendimize anlatmak en zor olandır. Zor olsa da insan kendini tanır anlar ve ne istediğini onu neyin mutlu ettiğini neyin gülümsettiğini anlar ve kendisiyle savaşmak yerine kendisiyle barışırsa kazanan kendi olur çünkü savaşan olmaz. Anlamak zor olsa da hayatta yapamadığımız ne varsa, başımıza gelen her şeyde, şikayet ettiklerimizde, sevmediklerimiz de, sevdiklerimiz de, anlamadıklarımız da, kırdıklarımız da, kızdıklarımız da, kırıldıklarımız da, ağladıklarımız da, sorunlarımız da, kaybolduklarımız da, terkedilişklerimiz de, terkedişlerimiz de yaşadığımız her şeyin nedeni yine kendimiz olduğu gerçeğini kabul etmek zor elbette. Fakat dünya bize kendimizle olan savaşımızı izleten bir aynadır ve ne yaşatırsak bize yaşatan biz neysek bize onu sunan ne yapıyorsak başkalarına bize de başkalarına yaptıklarımızı yapan kısacası ne ekersek onu biçtiğimiz neysek onu izlediğimiz bir yer dünya. Birini şikayet mi ediyorsunuz başkasına bunun yerine aynaya yapın şikayetinizi çünkü anlattığınız kişi sizsiniz işte bunu kendine söyleyemez insan hep kıran, yanlış olan, suçlu olan, kötü olan, hata yapan, ağlatan her olmaması gereken şikayetimiz bizim diğerine gördüğümüz hep karşı taraf bakmadığımız ise kendimizdir. Çünkü yaşadığımız her güzelliğinde çirkinliğinde özü kendimiz ve kendimizle olan kavgamız yada kendimize olan sevgimizdir. Kendini tanımak için önce insan işte bu gözlemi durup yapmalı ve anlamalı hamurunda ne varsa onu çekersin kendine hayat yaptıklarının yansımasıdır savaşında barışında kavgan da sevişmen de kendinle olan hesabındadır. Bunu anlar, kabul eder ve irdelersek diğerlerinin değil değişmesi gerekenin bizim olduğunu anlarız işte bu erdeme erişirsek sonrası kendinle işbirliği yapman kendini sevmen kadar kolaydır.

Yepyeni bir defterde bak kendine yeni bir sayfa aç adını yaz üzerine yeni bir sayfa daha aç ve seni sen yapan ve sana yakışmayan yada sana arar veren engel olan tüm özelliklerini yaz açık ve dürüst ol aceleci sabırsız agresiz kaygılı negatif endişeli sinirli dedikoducu vurdumduymaz bencil ne varsa kendinle yüzleş sevmediğin sende ne varsa yaz ve yeni bir sayfada seni sen yapan sevdiğin özelliklerini yaz neşeli güler yüzlü merhametli yardımsever dost canlısı koşulsuz veren koşulsuz seven karşılıksız sevebilen beklemeyen veren gibi sevdiğin her şeyi yaz ve bu iki sayfa senin terazin siyahın ve beyazın yingin yangın işte senin adaletin bundan neyi çıkarıp ne tarafa koyacağına ve bu dengeyi nasıl saylayacağına neyin karanlık neyin aydınlık olacağına sen karar vereceksin. dünya gecesiz gece yıldız ve ay olmadan gündüz güneş olmadan ay güneş olmadan yıldızlar bütün olmadan olmuyor sende seni sen yapan değerlerle savaşarak sen olamazsın. karanlığı da aydınlığı da düşman olamazsın savaşarak savaş kazanamazsın diğer yarınla arkadaş olursan savaş biter kazanan sen olurken böylece kaybeden hiç olmaz. En önemli unsur yaşadığın hiçbir şeyde senin haricinde suçlu yok evet yaşanan olayda belki başkası var sen ve diğeri ama galaksimizin yasaları gereği sen düşüncende yada eyleminde ne ekili ise onu yaşayacaksın. Kendinle savaşarak diğer yarın öldüğünde sende öleceksin yani her benlik kendi yapıp ettiğinin bir kanıtıdır. Sen değişirsen her şeyin sihir gibi değiştiğine şahit olacaksın her gün aynaya bak ve o adamı sev ve içindeki çocuğu kaybetme ve yalnız bırakma çünkü biz büyürken nasum olmayan ve gerçek olmayan beklentilerle doluyoruz büyüklere uyuyor özümüzü de karanlıkta bırakıyoruz. Sevmeyi unutmayan, koşulsuz paylaşan, sımsıkı sarılmayı unutmayan, gözleri aşkla gülümseyen özün karanlıkta sen aydınlıkta olamazsın. her gün sarıl kendine kaybettiğin özü bul ve al karanlıktan o orada mutsuzken sen orada mutlu olamazsın seni mutlu eden benzersiz şeyleri yaz defterine çocuksu gerçek mutluluğu sana verebilen 10 ekstra küçük mutluluk notu yaz capri sun içip üzerine hoplamak patlatmak gibi yada lunaparkta pamuk şeker yemek gibi içindeki çocuk ölmedi onu yaşatırsan yaşarsın sende ve sen seni tanımazsan seni kimse tanımaz. Mutluluğunun da mutsuzluğunun da gülüşünün de gözyaşının da bağırışın da canının acıyışın da yalnızlığın da kalabalığında telaşında kızışın da sarılışında bırakıp kaçışında elini tutuşunda elinin tutulmayışın da
kendini övüşün de ne ukela diyişin de taktir edişinde ve takdir edilmeşin de yaşamında anında hatıranda haftanda gününde saatinde dakikan da saniyen de her soluyuşun da sen varsın sen sevdiğin veya nefret ettiğin o adamsın.

Sev kendini sarıl kendine ve tanış kendinle ki hayatta sana öyle yapsın….

"İçeriği Nasıl Buldun? Hemen Bir İfade Bırak!"