Bu Gemide Herkese Yer Var! #senyoksanbireksigiz

Bir gemi hayal edin yani aslında bir dünya hayal etmenizi istiyorum. Her varlık bir yaşamdır bir gemi yada yıldız, güneş veya galaksi. Kendi varlığının bir farkındalık, bilinçlilik seviyesi vardır. Aynı zamanda varlığının etrafında dönen diğer kişiler tıpkı güneş ve etrafında dönen gezegenler gibi hepimiz bilinç seviyelerimiz ile sahip olduğumuz bilginin ışığında yaşarız ve bu ışık ile hem kendimizi hem etrafımızı aydınlatırız. Her kişi bir bilinç seviyesine sahiptir. Her apartman her mahalle, her semt, ilçe, şehir, ülke, kıta ve gezegen.. Tıpkı dünyamız gibi bizlerde bir gezegene benzeriz. Gelişim Aşamalarında seviyelerimiz gezegenimizin gelişme seviyesidir. Farkında Olma varoluş seviyelerinde ilerledikçe biz inşa oluruz. Yani önce kendimizi geliştirir var ederiz. Sonra kendi gemimizi inşa ederiz. Ve 3. aşamada gemimize yolcu almaya başlama aşaması. Ben dünya gezegenimiz örneğinden yola çıkarak bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Birbirimizi ötekileştirdiğimiz, rengine, dinine, diline, görüşüne ve düşüncelerimize göre birbirimizi ayırdığımız, öldürdüğümüz, zarar verdiğimiz,cinsiyet ayrımı yaptığımız, insan olmanın en önemli unsurlarından sevgimizi yitirdiğimiz şu günlerde ne için savaştığımızın farkında bile değiliz…

Düşününki gezegendeki herkes sizin gibi düşünüyor… Herkes A futbolda sizin tuttuğunuz takımı destekliyor örneğin… Bu durumda B takımı olmayacağı gibi olsa da kimse desteklemiyor olacak yani bir karşılaşma olmadığı gibi kazanan veya kaybedende olmayacak kutlama yada üzülme de ama bu durumda A takımı ile karşılaşma gerçekleştirecek başka takım olmayacağından A takımı da olmayacak karşılaşma olmadığından üzerinde eleştiri yapılabilecek bir eylemde gerçekleşmeyecek o takımlarda oynayan oyuncularda olmayacak ve takım direktörleri takım markalarının ürünleri satan noktalarda o noktalarda çalışan insanlar ve o insanların gelirleri ile yaşayan ailelerindeki bireylerde devam etmek gerekirse aile fertleri olmadığına göre o aile bireylerinin mahallerindeki esnaf, bakkal, fırın, restoran da olmayacak…. Yine bu bireyler olmadığı ve onlar bir yere ulaşım gerçekleştirmediği için minibüsler, otobüsler, taksilerde olmayacak…. Böylece benzin istasyonları ve şuana kadar saydığım zincirdeki noktalardan gelir sağlayan aileler ve o ailelerdeki bireylerin gittiği okul, okula giderken kullandığı servis ve servis şöförü, kitap defter kalem ve diğer ihtiyaçlarını aldığı kırtasiye, okuldaki öğretmenler, görevlilerde olmayacak. Tabi öğretmenler olmadığı için zincir kırılmaya devam ederek son noktada aslında yaşamda olmayacak. Yani herkes bizim düşüncemizde olursa farklılıklar olmadığı gibi ötekileştirdiğimiz, selam vermeye değer görmediğimiz çöplerimizi alan değerli emekçiler olmayacak… Yine mesleğine saygı duymayarak dışladığımız kanalizasyon çalışmalarını yürüten emekçilerimiz de olmayacağı için tuvaletlerimiz sonrasında bizlerin sadece bir tuşa basmamız ile temizlenen atıklarımızın orada başlayan fakat arka planda binlerce işci, belediye ve devletin atık su kanalları ve arıtma tesisinde arıtılmasıyla son bulan yolculuğu da olmayacak. Kısacası bu gemide herkese yer var… Savaşmayı bırakıp gemimiz için neler yapabiliriz buna bakmalıyız. Eleştirmek yerine eylemler gerçekleştirmeliyiz.

Soluduğumuz havayı bizlere sağlayan doğayı katlederken ömrümüz süresince bize sağladıkları oksijen ile yaşıyoruz. O oksijeni borçlanıyoruz ve bir ağaç bile dikmeden dünyadan ayrılırken yaşamımız boyunca helal ve haram dilimizden düşürmüyoruz. Hiç bir şey yapmıyoruz ve cennete doğduğumuz ve yaşamımız süresince cehenneme çevirdiğimiz gezegenimizde öldüğümüzde cennete doğma hayalleri ile yaşıyoruz. Kadına el kaldırıyor, değersiz görüyor, ayırıyoruz ve bizi bir kadının dünyaya getirdiğini bile unutuyoruz. Yaşamın oluşabilmesi için farklılıklarımızın olması gerekiyor, farklı diller, farklı dinler, farklı milletler olmalı evet fakat bitmeyen savaşımızın, ayrımlarımızın, ötekileştirmenin, adaletsizliğimiz inde yaşamamıza engel olduğunu anlamamız gerekiyor.

Bizim gemimiz dünyamız ve savaşmak yerine dost kazanmamız gerek. Kaybedenin üzülenin yok olan hayatların olmadığı bir bugün ve gelecek için kimsenin değişmesine gerek yok değişmesi gereken kişi biziz ve artık birbirimize elimizi uzatmalı aynı gemide aynı türde canlılar olduğumuzu hatırlamalı ve insan olmanın bir kalbe sahip olmak demek olduğunu o kalp ile birbirimizi severek yardım ederek gülümseyerek selam vererek zaten cennette olduğumuzu anlamamız. Bir maç esnasında ve sonrasında kavga etmek yerine aynı tribün de olmak ve maç yapabilen takımların var olmasını, onları izliyor olmanın coşkusunu birlikte yaşamak gerekiyor. Ve kazananı tebrik etmek maç hakkında sohbet edebilmekte insan olduğumuzu unutmadığımızı bizlere gösteren erdemimiz olmalı. Geçmişin keşkesi yerine şimdi ne yapabiliriz? Çünkü #senyoksanbireksigiz bu gemide… Sen yoksan bizde yokuz…. Düşüncelerimiz ve farklılıklarımızdan biri bile olmazsa bu evrensel mega ve muhteşem dizayn yani yaşam da olmaz….

Huzur, bereket, mutluluk ve neşe seninle olsun ve kim olursan ol seni seviyorum….

"İçeriği Nasıl Buldun? Hemen Bir İfade Bırak!"