İnsan Varoluş Aşamaları Nedir?


Nasıl yani ben yok muyum ? Ama varım bak duyuyorum konuşuyorum hayır yoksun… İşte Hamletin o sahnesine geldik şimdi olmak yada olmamak işte bütün mesele bu. Dünya da yaratılan bütün insanların benzersiz bir silüeti var, benzersiz bir bilinci ve benzersiz bakış açısına sahip. Peki ölü değilim ben diriyim diyorsun o halde yaşıyorsan en son ne zaman gerçekten mutlu oldun? Seni mutlu eden 10 şey sayabilirmisin? En son ne zaman birine tanımasan da sımsıkı sarıldın? Ne zaman birine o senden yardım istemeden yardıma ihtiyacı olduğunu gözlemledin ve belkide o farkında bile değilken ona yardım ettin ? Benzersiz silüette birisin ve peki seni benzersiz kılan düşüncen nedir dünyada? Sen normal misin yani? Biz Dünyaya normal olmaya geldiysek bana deli desinler ben deli olmaya razıyım….


Dünyada yaratılan bütün insanların benzersiz bir silüeti var, benzersiz bir bilinci ve benzersiz bakış açısı. Peki ölü değilim ben diriyim diyorsun o halde yaşıyorsan en son ne zaman gerçekten mutlu oldun? Seni mutlu eden 10 şey sayabilirmisin? En son ne zaman birine tanımasan da sımsıkı sarıldın? Ne zaman birine o senden yardım istemeden yardıma ihtiyacı olduğunu gözlemledin ve belkide o farkında bile değilken ona yardım ettin ? Benzersiz silüette birisin ve peki seni benzersiz kılan düşüncen nedir dünyada? Sen normal misin yani? Biz Dünyaya normal olmaya geldiysek bana deli desinler ben deli olmaya razıyım….

İşte sen yoksun eğer ruhsal yolculuğuna çıkmaya karar verir ve kendine adım atarsan aşamalarla ilerlerken aslında bildiğin her şeyin bildiğin gibi olmadığını gerçeklerin yokluğunu doğruların yanlışını cennetin cehennemini ölümü ve yaşamı evreni kainatı kendini ve beni daha iyi anlayacaksın. Bildiğimiz tek gerçek ölümdür evetfakat onun bile gerçek olup olmadığını ancak ölünce anlayabiliriz. İnsan Olma Aşamaları tüm dinlerin, inanışların, kişisel gelişimin, bilimin, biyolojinin, fiziğin, kimyanın ortak buluşma olgusudur aslında ve hepsi birbirine zıt görülüyor olsa da aslında hepsi insan olma aşamalarını anlatır kendi uzmanlıklarıyla. İslam dininde şeriat 1. Aşamadır 2. Aşama Tarikat 3. Aşama Marifet ve 4. Aşama Hakikat Tüm inanışlarda tanrı yer yüzünü 6 günde yaratmıştır 7. gün arşa yerleşmiştir yada dinlenmiştir. Bir doğum hücresi 7 günde oluşumu tamamlanır ve 6 gece 7 gündüz olan bu döngü 13 aşama sürer yarım gün 12 saattir bir yıl 12 ay 12 burç vardır. 12 havari ve 12 imam gibi yada 12 olimpos tanrısı 12 mısır kralı nda olduğu gibi her şey iç içe sarmal yada dışa sarmaldır yani fraktal. Kısacası insan 13 aşamada vücudun daki hücrenin yaşadığı aşamaları bölünürken çektiği acıyı yani içerde oluşumda olanları olanları dışarıda insan bedeninde dünyada yaşarken deneyimler. Gelişim aşamaları yaşamdaki her canlıda ki oluşum tamamlanma aşamalarında bitkinin tohum olarak ekilmesi filizlenmesi güçlenmesi çiçeklenmesi meyve vermesi ve hasat sonrası beklemesindeki büyüme süreç aşamalarında yada anne karnında bebeğin 9 aylık döngü sürecindeki oluşum süreinde, okul yönetiminde, sanayi üretimde, bilgisayar yazılımı gelişim süreçlerinde varolma ve büyüme gelişim aşamaları sürecleri benzer yada aynıdır. Doğarsın emekler yürümeyi konuşmayı yaşamayı düşmeyi kalkmayı deneyimlersin ve öğrenirsin büyürken okuldayken evlenirken çalışırken yaşarken sürekli öğrenirsin ve bu öğrenim süreci büyüyen ne olursa olsun süreç aşama aşamadır.

İşte insan olum süreci de tıpkı iç dünyamızda hücresel döngüde olduğu gibi dış dünyamızda doğumumuzla başlayan ve yaşamla devam eden bir süreçte bir deneyim yaşanır. İlk mağara döneminde yaşarken insan dil, konuşma, anlatım henüz yok yani varlık – 0. Aşama ölü sonra – 1. Aşama hayatta kalmak için silah yapımı, tas yontma ile benlik kazanımı , yaratım olgusu ve kendiyle aynı türden olsa da olmasa da yaşamak için savaşır herkes onun için tehlikedir savaşır öldürür yani günümüzde 1. adım olan Şeriat gibi cezalandırma hakkı kendinde olduğunu düşünür. 2. aşamada mağara adamı hayvanlara ve vahşi doğaya karşı daha güçlü olmak için kendine benzeyen görüntüde varlıklar ile iletişim kurmaya onu anlaşmaya çalışır insanla 1. aşamada noktaydı ve 2. aşamada anlamak istediği aynı tür insana diğer noktaya bir doğru yani yol oldu. 2. Aşamada İş birliği uyum yani 2. Tariikat Makamı yola çıkış ve iş birliği iletişimi kelimeleri kısacası dilleri getirecekti 3. aşama günümüzde bilgelik islam dininde 3. aşama marifet yine mağara dönemindeki atalarımız gelişmektedir ve kabileden biri tekneler yapıp uzakları keşfetme fikrini ortaya çıkarır ve bir bakarlar onlar keşfettikleri bir takım yerlerde tıpkı onlar gibi kolonileşen başka medeniyetler oluşuyor şimdi iç savaş yeni soğumuşken yeni tehtid dış güçlerle savaş zamanı 🙂 hikaye 20 bin yıl önceden pek farklı değil bugün çünkü benim dilim, benim toprağım, benim silahım, ama savaştan önce güçlenmek gerek 4. aşama günümüzde sabır sebaat ve islamda hakikat olan mertebe yine inanışlarda sabırla ve başa gelene razı olma sorumluluk sebat ile aşılır 5. aşama özgürlük için savaşmak gerek merak deneyim ve kendi kendini hapseden insanın savaş arzusu ile bu aşamaya gelinir. Hikayenin geri kalanını yazmaya gerek yok hayal etmek çokta zor değil sanırım artık. Şimdi tamamlanma dönemine geliyoruz ve gezegenimizdeki tüm insanların barış huzur ve refah içinde mutlu huzurlu birlik içinde günlere koşması için özgür olması için bu adımları aşamaları deneyimlemesi oldukça önemli ve dünyaya gelen her bireyin bu aşamaları deneyimlemesi gelişmesi gerek kısacası insan doğulmazmış insan olunurmuş…

Çocuklarımız için gelişim aşamalarını içeren başka bir yazımda özellikle doğum ve sonrasında çocuklarımızın gelişimi büyüme ve ruhsal gelişim gibi benliğin ve kişilik gelişiminin seninle ruh bulması önemli gelişim aşamalarını içermektedir.

"İçeriği Nasıl Buldun? Hemen Bir İfade Bırak!"