Ötekinin Olmadığı Bir Dünya Mümkün mü?

İlginç olan şudur ki herkes diğerine göre ötekidir. “Aşkım Ben Buradayım” isimli kitabımda “Öteki kimdir?” isimli bölümde bahsettiğim gibi öteki taraf denilen şey aslında bilinmeyenden gelir. Henüz deneyimlemediğimiz bir şeyi, bilinmeyeni ifade ediş biçimimizdir. Ölen insanlara “öteki tarafa gitti” şeklinde bir söylemde bulunmamız da bu nedenledir. Çünkü öteki taraf hakkında net bir bilgimiz yoktur. Bu nedenle de öteki diye bir şey yoktur. Henüz tanımadığın kişi ya da kişiler vardır ki aslında herkes diğerine göre ötekidir.

Ötekinin olmadığı bir dünya elbette mümkün!

Türümüzün en büyük eksikliklerinden birisi empati yapabilme becerisidir. Kendi benliğimizi aşıp diğerini anlayabilme kabiliyeti.

Öteki denileni tanıyabilme cesareti…

Diğerini tanıdıkça aslında hiçbirimizin birbirimizden farklı olmadığını anlarız. Renklerimiz, inançlarımız, yaşama biçimimiz, cinsiyetlerimiz, cinsiyet kimliklerimiz, yönelimlerimiz, sınırlarında yaşama “merhaba” dediğimiz milletlerimiz farklı olsa da her birimiz bu hayat oyununda benzer mücadeleler veriyor ve var olma gayretini sürdürüyoruz.

İnsanın gelişiminde ve türümüzün ilerlemesindeki en büyük engel, yine biz insanlar değil miyiz?

İlerleyişimizi ve gelişimimizi yavaşlatan ve engel olan konularla aramıza örmemiz gerekirken duvarları, neden öteki ile aramıza örüyoruz?

Neden farklılıklarımız yerine benzerliklerimize odaklanarak hepimiz en büyük benzerliğimiz olan insan olma olgusunda bir araya gelemiyoruz? Daha huzurlu bir dünya inşa etmek için aramıza sınırlar koymak yerine tüm insanlığın bir araya gelmesini sağlamamız gerekmez mi?

Böylece kendi türünün gelişimi için daha büyük bir güç meydana getirmez miyiz?

Hepimiz aynı gemideyiz… Birbirinden farklı 8 milyar varlık gibi görünsek de bizler tüm bu var oluşa anlam katan aynı türden varlıklarız.

Artık kendi elimizle kendimizden uzaklaştığımızı fark ederek kendi türümüz ile bir araya gelip el ele vermemizin zamanı gelmedi mi?

Resme hep bulunduğumuz noktadan bakıyoruz.

Kabuğumuzdan çıkıp başka bir açıdan dünyamıza bakma zamanı geldi çattı bile…

"İçeriği Nasıl Buldun? Hemen Bir İfade Bırak!"